12 tunnin kartingkilpailu 2022

KOKO TAPAHTUMA KOMPAKTI, KAIKKI TAPAHTUMAT SAMANA PÄIVÄNÄ

Kaikki tapahtuu saman vuorokauden aikana. Ovet aukeavat aamulla kello kahdeksan aikaan, harjoitukset alkavat kello yhdeksältä ja itse kilpailu alkaa aamulla kello kymmenen ja päättyy illalla kello kymmeneltä. Tapahtumapäivä on lauantai 05.02.2022.

MITÄ KAIKKEA 12 TUNNIN AIKANA TAPAHTUU?

Kyseessä ei ole vain 12 tunnin endurance-kilpailu, vaan kisan aikana ajetaan Sprinttikisojen kilpailu. Sprinttikisoja on kaikkiaan kahdeksan ja lähtöjärjestys määräytyy aina alkamisajankohdan mukaan.
Lisäksi loppuosa kilpailusta ajetaan pimeässä hallissa autojen omilla valoilla. Lisämausteen tuo myös kastelujärjestelmä, joka kastelee radan pinnan epämääräisin ajoin. Myös rataa kierretään jossain kohden eri suuntaan.

MITÄ KUULUU OSALLISTUMISMAKSUUN?

Osallistumismaksuun kuuluu tietysti osallistuminen kilpailuun. Lisäksi kaikille kuljettajille kilpailun ajaksi ajovarusteet (kypärä ja haalari).  All Inclusive- osallistumismaksu on 1390 euroa ja sisältää ajon lisäksi joukkueen jäsenille aamupalan ja lounaan buffetista. Pelkkä ajotilaisuus 1200€.

HARJOITTELUMAHDOLLISUUS KILPAILUVIIKOLLA

Kilpailuviikolla järjestämme maanantai-torstai iltoina kello 19 alkaen mahdollisuuden harjoitella kilpailu varten ERIKOIS olosuhteissa.

MITEN PÄÄSEE MUKAAN JA MISTÄ SAAN LISÄTIETOJA?

Mukaan pääsee ilmoittautumalla sähköpostilla osoitteeseen helsinki@kic.fi. Lisätietoja tapahtumasta saat soittamalla  0400-489665 tai laittamalla sähköpostia osoitteeseen sami@kic.fi

TREENIAJOJA ERIKOISHINTAAN OSTETTAVISSA ENNAKKOON JOUKKUEEN JÄSENILLE

Tänä vuonna on mahdollista ostaa treeniajoja ennakkoon erikoishinnalla:

20 ajoa 280€
50 ajoa 600€
100 ajoa 1000€

Ajot on voimassa 30.1.2022 saakka, ajot käy myös harjoitteluiltoihin mutta tällöin ajon arvolta otetaan leimoja (1h ajoa putkeen 60€ = 6 ajoa)

LISÄKSI on mahdollista varata omalle joukkueelle harjoittelu aikaa erikoishintaan tunti ajoa putkeen omalle joukkueelle kustantaa 60€/hlö, minimiveloitus 8 henkilön mukaan ja maksimiosallistujamäärä 15. Tämä on varattavissa tammikuussa 2022 tiistaisin 14:00-16:00 välille, keskiviikkoisin 20:00-21:00 ja torstaisin 19:00-21:00, ole nopea, vapaita aikoja ei ole paljoa tarjolla.

NON STOP ajot ,tule paikalle aukioloaikojen puitteissa annettuina päivämäärinä ja maksa 80€ saat ajaa 10 minuutin yksittäisajoja niin paljon kuin jaksat (radalla on muitakin ja välissä voi ajaa lapsetkin).

NON STOP– päivämäärät:
4.1.2021

25.1.2021

ERIKOISOHJELMAT

Erikoisohjelma kilpailuviikolla

Lauantaina 29.01.2022 ajetaan 25 tunnin Endurance niin että kello 17:00-18:00 ajetaan tunti jonka jälkeen on 23 tunnin pakollinen varikkostoppi ja ajaminen jatkuu taas sunnuntaina 24.01.2022 kello 17:00-18:00 tunnin setillä, ajojen välissä on pakollinen autojen vaihto. Hinta on 120€/joukkue, joukkueessa oltava vähintään 2 kuljettajaa.
Kilpailuviikolla on mahdollista treenata kilpailussakin esiintyvissä olosuhteissa, Sodi World Series Junior- sekä Sprint-sarjan merkeissä.

Maanantai 31.01.2022 pimeäajo 
aika-ajot + kolme Junior-lähtöä ja aika-ajot + kolme Sprint-lähtöä

Tiistaina 01.02.2022 normaalissa olosuhteissa
aika-ajot + kolme Sprint lähtöä ja aika-ajot + kolme Junior-lähtöä

Keskiviikkona 02.02.2022
väärään suuntaan
aika-ajot + kolme Junior- lähtöä ja aika-ajot kolme Sprint-lähtöä.

Torstaina 03.02.2022 märällä
aika-ajot + kolme Junior- lähtöä ja aika-ajot kolme Sprint-lähtöä.

Illan hinta on 50/60€/luokka ja kilpailut aloitetaan 19:00 alkaen. Jos kuljettaja on rekisteröitynyt SWS-kuljettajaksi, hinta on 50€. Rekisteröimättömiltä kuljettajilta 60€

AIKATAULU

8:00 Ovet aukeaa
9:00 Ohjaajainfo
9:30 Harjoitukset 10 minuuttia
9:45 Aika-ajo 3 minuuttia

10:00 Kilpailu alkaa
10:00 1. Sprinttikisa 40 kierrosta

10:30 POWERKART 12&11 30 min.
11:10 POWERKART palautus viimeistään

11:30 2. Sprinttikisa 40 kierrosta

12:30 1. tankkaus ja autojenvaihto

12:50 3. Sprinttikisa 40 kierrosta

13:20 POWERKART 10&9 30 min.
14:00 POWERKART palautus viimeistään

14:10 4. Sprinttikisa 50 kierrosta

15:00 2. tankkaus ja autojenvaihto

15:30 POWERKART 8&7 30 min.
16:10 POWERKART palautus viimeistään

16:30 5. Sprinttikisa 60 kierrosta

17:30 3. tankkaus ja autojenvaihto

17:50 POWERKART 6&5 30 min.
18:20 POWERKART palautus viimeistään

19:00 6. Sprinttikisa 40 kierrosta

20:00 4. tankkaus ja autojenvaihto

20:10 POWERKART 4&3 30 min.
20:50 POWERKART palautus viimeistään

21:10 POWERKART 2&1 30 min.
21:50 POWERKART palautus viimeistään

22:00 Kilpailu päättyy

Kilpailun tiedotteet

12 tunnin kilpailu lähenee kovaa vauhtia ja joukkueitakin on jo ilmoittautunut mukava määrä. Tässä tarjouksia…

JOUKKUE 1.1. Joukkueella on oltava johtaja, joka vastaa joukkueen toimista ja tiedotteiden välittämisestä joukkueen jäsenille….